درباره دوره

این دوره در واقع مروری است بر آنچه زبان‌آموزان در ۸ ترم ابتدایی دوره نوجوانان آموخته‌اند. کلاس‌ها در این دوره غالبا نیمه گروهی هستند. لازم به ذکر است که این دوره در ۴ ترم تکمیل می‌شود و هدف اصلی آن آمادگی زبان‌آموزان برای آزمون بین‌المللی KET است. منبع اصلی آموزش در این دوره، کتاب Cambridge KET است. به دست آوردن نمر‌ه‌ای درخور در این دوره، انگیزه‌ای برای ادامه مسیر زبان‌آموزی و رسیدن به درجات و مدارک بالاتر است. همچنین موفقیت در این دوره و آزمون بین المللی KET میزانی‌ست برای سنجش نحوه فعالیت زبان‌آموز تا این سطح.
آزمون A2 Key، که پیش از این با نام KET شناخته می‌شد، اولین آزمون از سری امتحانات Cambridge ESOL است. در واقع این آزمون از ابتدایی‌ترین آزمون‌ها برای سنجش دانش عمومی زبان انگلیسی به حساب می‌آید. این آزمون مانند سایر آزمون‌های دانشگاه کمبریج، چهار مهارت‌ اصلی شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب متون را مورد بررسی قرار می‌دهد و سطح توانایی زبان آموزان را در برقراری ارتباط، استفاده از لغات و گرامر در سطح ابتدایی و روزمره به زبان انگلیسی می‌سنجد.آزمون A2 Key هر ساله در بیش از ۶۰ کشور در دنیا برگزار می‌شود و سطح دانش عمومی زبان انگلیسی بیش از ۳۰۰۰۰ زبان‌آموز را مورد سنجش قرار می‌دهد.

بخشهای مختلف آزمون KET

آزمون در سه بخش درک مطلب و نوشتاری (Reading and Writing)، شنیداری (Listening) و صحبت کردن (Speaking) برگزار میشود که به بررسی هر کدام میپردازیم:

بخش اول، درک مطلب و نوشتاری (Reading and Writing):
این بخش ۵۶ سوال در ۹ بخش دارد که قسمت ۱ تا ۵ مربوط به بخش خواندن و درک مطلب است و بخش ۶ تا ۹ بر نحوه نوشتن تاکید دارد. در مجموع این بخش از آزمون بر ارزیابی فهم متون، سنجش دایره لغات، استفاده صحیح از گرامر و نوع نگارش تمرکز داشته و مدت زمان ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه را شامل می‌گردد. بخش اول آزمون KET،  ۵۰درصد از کل نمره ی نهایی آزمون KET را شامل میشود لذا این بخش از آزمون از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

بخش دوم، شنیداری (Listening):
در بخش شنیداری آزمون KET، فایلهای صوتی برای شرکت کنندگان پخش میشود که مکالمات دونفره یا فردی، مصاحبه، مکالمات تلفنی و…را راجع به موضوعات روزمره شامل میشود. این بخش شامل ۲۵ سوال در ۵  بخش مختلف است که شامل سوالات چند گزینه ای، کامل کردن جاهای خالی با کلمات مناسب و دیگر انواع سوال است.
مدت زمان آزمون شنیداری آزمون KET در کل ۳۰ دقیقه (شامل ۸ دقیقه فرصت جهت انتقال جوابها به برگه پاسخنامه) می باشد و ۲۵ درصد از نمره کل را شامل میشود.

بخش سوم، صحبت کردن (Speaking) :
در این بخش دو داوطلب همزمان به مدت ۱۰ دقیقه مورد ارزیابی قرار میگیرند به این صورت که ممتحن شروع به صحبت متقابل با داوطلب میکند و از او سوالاتی در رابطه با اطلاعات و علایق شخصی میپرسد و فرد باید به مدت ۵  یا ۶ دقیقه صحبت کند و در قسمت بعدی ممتحن یک کارت حاوی تصویر و یک موضوع مشخص به داوطلبان ارائه میدهد و از آنها میخواهد شروع به پرسش و پاسخ در رابطه با آن موضوع کنند و حدودا به مدت ۴ دقیقه با هم صحبت کنند. سهم این بخش در نمره نهایی مانند بخش دوم، ۲۵درصد میباشد.

نمره کل آزمون KET
رتبه فراگیران بر اساس نمره کل آزمون و در سطح قبولی ممتاز و قبولی تعیین می گردد.
قبولی ممتاز: 100– 85
قبولی: 84 – 70

هر سطح از مدرک KET به چه معناست؟

سطح A1 در آزمون KET بدین معناست که سطح زبان شما بسیار مبتدی است و صرفا در این حد است که بتوانید خود را معرفی کنید،‌ از شغل خود مختصری بگویید و از خانواده و شهر خود بصورت کاملا محدودی صحبت نمایید. ارزیابی داوطلب در سطح A1 در آزمون KET بدین معناست که آزمون را نتوانسته با موفقیت سپری نماید و نمره‌ی Pass یا قبولی به ایشان تعلق نمی گیرد.

نمره‌ی Pass یا قبولی در آزمون KET از سطح A2  است. کسب نمره در این سطح  بدین معناست که شما یک امتیاز ارزشمندی کسب کرده‌اید که در سراسر جهان مورد قبول و پذیرش است. هم چنین با دریافت مدرک KET در سطح A2 در بهبود وضیعت کار، تحصیل، سازگاری با اجتماع و توانایی برقراری ارتباط در جامعه به عنوان مثال ارتباط با افراد در موقعیت های مختلف توانایی‌های لازم را کسب کرده‌اید.
مدرک A2 در آزمون KET بیانگر توانایی شما در استفاده از عبارات و جملات ساده در گفتار و نوشتار است. به عبارتی شما در این سطح میتوانید به زبان انگلیسی در سطح پایه صحبت کنید و درک مطلب داشته باشید و خودتان را معرفی کنید و به سوالاتی که از شما میپرسند براحتی پاسخ دهید.
از دلایل انتخاب آزمون KET در سطح B1 (قبولی با نمرات متمایز) علاوه بر موارد ذکر شده ی در سطح A2، توانایی  شما در برقراری ارتباط در موقعیت ها و کارهای عملی را میتوان ذکر کرد.
مدرک B1 در آزمون KET یعنی اینکه شما میتوانید کتاب های درسی و مقالات انگلیسی در سطوح پایه را بخوانید و درک کنید و همچنین نامه ها و ایمیل هایی را در موضوعات روزمره بنویسید.

مرکز طرح آزمون ها یعنی دانشگاه کمبریج جهت مطابق بودن آزمون ها با آخرین متدهای آموزش زبان انگلیسی و تحقیقات در این حیطه، قصد دارد در سال ۲۰۲۰ جهت به روز رسانی آزمون KET تغییراتی در سبک آن ایجاد کند. این تغییرات که از سال ۲۰۲۰اعمال میشود شامل:
۱.تغییر در کلیت تمرین های آزمون
۲.هم ترازی بین امتحانات و نشان دادن پیشرفت از یک امتحان به امتحان بعدی
۳. به روز رسانی نحوه ارزیابی و نمره دهی و همچنین وارد کردن آزمون هایی با سطح بالاتر در زبان انگلیسی به این آزمون.
۴. جدا کردن بخش های خواندن و نوشتن مقدماتی در آزمون بزرگسالان و آزمون ویژه مدارس

فهرست